Poradnik ESMO dla pacjentów z rakiem trzustki

Poradnik ESMO dla pacjentów z rakiem trzustki

Z nadzieją, że ta wiedza okaże się przydatna, podrzucam Wam link do Poradnika dla pacjentów z rakiem trzustki opracowanego na podstawie wytycznych ESMO – European Society for Medical Oncology, czyli Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. 

ESMO to uznana i znacząca organizacja non-profit z siedzibą w Genewie. Działa od 1975 roku i zrzesza ponad 25 tysięcy członków – profesjonalistów z dziedziny onkologii. Jednym z celów misyjnych organizacji jest szerzenie edukacji i wiedzy o onkologii. Więcej informacji znajdziecie na www.esmo.org

Mnie, w początkowej fazie po diagnozie, bardzo brakowało takiej publikacji. Zwłaszcza, kiedy szukałam usystematyzowanych, wiarygodnych informacji na temat swojej choroby a nie kolejnych artykułów prasowych, gdzie informacje dotyczące metod leczenia mieszały się z czarną statystyką i listą nazwisk wszystkich sławnych i bogatych, którzy z powodu tej choroby zmarli. Bardzo się ucieszyłam, kiedy niedawno, zupełnie przypadkowo, wpadłam na internetowy poradnik dla pacjentów z rakiem trzustki. >ZNAJDZIESZ GO TU. 

Nie wiem, czy istnieje jakiś inny kompleksowy poradnik dla pacjentów z rakiem trzustki napisany po polsku. Jeżeli byście mieli dostęp do czegoś podobnego, proszę dajcie znać. Udostępnię go dalej.

Wśród zalet tej publikacji wyszczególniłabym kompleksowość poruszanych zagadnień, przystępnie podaną treść, profesjonalne tłumaczenie i weryfikację treści przez polskiego lekarza. Podoba mi się też słowniczek pojęć na końcu – zwłaszcza na początku bardzo się przydaje, kiedy każda nazwa badania i leku brzmi obco i niezrozumiale. Inna sprawa, że to jest jedynie wstęp do dalszego pogłębiania wiedzy. 

Z minusów na czoło wysuwa się wiek publikacji – jest to wersja z 2013 roku, czyli już siedmioletnia.  A pomimo, że w leczeniu raka trzustki nowinki nie pojawiają się zbyt często, to jednak do praktyki klinicznej weszło w ostatnich latach kilka nowych schematów leczenia. Widzę, że brakuje kilka najnowszych ustaleń dotyczących ryzyka powstania choroby, ale co ważniejsze i najnowszych informacji dotyczących opcji leczenia. 

Zerkając na informacje o chemioterapii widzę, że mowa jest o terapii gemcytabiną i 5-fluorouracylem i FLOFIRINOXem (chemia 3 składnikowa) a o nab-paklitaksel’u się tylko wspomina. Przy czym obecnie (chyba już w całej Europie) w standardzie leczenia dostępna jest gemcytabina w skojarzeniu z nab-paklitakselem lub (według wskazań lekarza) kapecytabiną. Wszystkie te lekarstwa są wymienione w słowniczku na końcu poradnika. W ostatnich latach „przebija” się też Irinotekan liposomalny (w Polsce póki co, bez refundacji – nie wiem jak w innych krajach UE). 

Z nowości, o których wiem, w 2019 roku pojawiły się nowe wytyczne ASCO (American Society of Clinical Oncology), zalecające w pierwszej linii leczenie FOLFIRINOXem – jako najbardziej skuteczną terapię – chyba, że stan pacjenta nie pozwala na zastosowanie tak „agresywnej” formy chemioterapii.

Przypominam tu o moim tłumaczeniu wytycznych ASCO dotyczących leczenia raka trzustki >>ZNAJDZIESZ TU. Informacje dotyczące chemioterapii są w tym artykule pełniejsze i bardziej na czasie.Podsumowując – rzeczywistość jest taka, że w momencie diagnozy większość z nas nie ma bladego pojęcia o możliwościach leczenia raka trzustki. Takie poradniki jak ten ESMO dają pacjentowi solidne podstawy wiedzy i są pierwszym krokiem do dalszego zgłębiania zagadnień choroby. Pozwalają rozeznać się w sytuacji i „opanować” strach. Koniecznie skorzystajcie. Da Wam to też większe zrozumienie, jakie leczenie proponuje Wam lekarz.